FAQ - často kladené otázky


1. Akú veľkosť matraca potrebujem?

Pri výbere matraca na základe veľkosti je niekoľko dôležitých faktorov, ktoré treba brať do úvahy. Ako si vybrať správny rozmer sa dočítate v tejto príručke.


2. Je lepší jeden veľký matrac alebo dva malé matrace na manželskú posteľ?

Na manželské postele je ideálne používať jeden veľký matrac (140x200 cm, 160x200 cm alebo 180x200 cm).
Dva malé matrace na manželskú posteľ odporúčame použiť vtedy, ak je hmotnosť oboch partnerov/používateľov značne rozdielna, alebo ak jeden z páru trpí nepokojným spánkom.


3. Čo robiť v prípade, ak mám atypický rozmer postele?

Potrebujete iný rozmer ako sú štandardné veľkosti matracov? Žiaden problém! Vyrobíme Vám matrac presne na mieru, ktorý bude spĺňať aj tie najprísnejšie nároky všetkých našich klientov.


4. Ako vybrať detský matrac?

Detská chrbtica je v neustálom vývoji a preto treba dbať na to, aby nebol matrac pre dieťa príliš malý, ale zároveň taký, aby sa zmestil do detskej postele. Ďalším hlavným kritériom je tiež tvrdosť matraca - na mäkkom matraci sa totižto detská chrbtica viac ohýba, čo má za následok neprirodzený vývoj a deformáciu. Preto odporúčame skôr tvrdšie matrace, ktoré majú dostatočnú pružnosť a nosnosť.


5. Má vplyv moja hmotnosť na výber matraca?

Pri výbere matraca odporúčame zohľadniť aj telesnú hmotnosť používateľa, ktorá musí zodpovedať nosnosti matraca. Spravidla platí, čím je vyššie jadro matraca (hrúbka matraca), tým je aj vyššia nosnosť matraca.


6. Prečo je lepší matrac so snímateľným poťahom?

Každý poťah matraca by mal mať ochrannú a hygienickú funkciu - mal by zabezpečiť optimálnu cirkuláciu vzduchu a zároveň zabezpečiť suchú a príjemnú klímu spánku. Poťah na matrac znižuje množstvo prachových častíc, roztočov a mikroorganizmov v jadre matraca a vďaka vzdušnému materiálu udržiava stálu telesnú teplotu vášho tela a chráni pokožku pred nadmerným telesným potením.
Ďalšou výhodou snímateľného poťahu je to, že ho môžete z matraca stiahnuť a vyprať, čím budete udržiavať hygienu a sviežosť matraca.


7. Má vek vplyv na to, aký matrac potrebujem?

Áno, vek je rovnako dôležitým kritériom pri výbere toho najlepšieho matraca. Deti pre svoj zdravý rast a vývoj potrebujú pevnejší matrac so strednou tvrdosťou a naopak, starším ľudom odporúčame mäkšie matrace.


8. Aký je vhodný matrac pre alergikov?

V prípade, že trpíte alergiami, je pre vás podstatné hlavne zloženie matraca, prípadne jeho poťahu. Naše matrace a snímateľné poťahy sú vyrabané z tých najlepších materiálov, ktoré sú vhodné aj pre alergikov. Majú totiž antialergické, antimykotické a antibakteriálne účinky.


9. Môžem prať poťah matraca?

Naše matrace majú snímateľné poťahy, vďaka čomu starostlivosť a hygiena o nich jednoduchšia. Najlepším riešením je prať poťah tak, ako je to uvedené na štítku matraca - spravidla sa odporúča pranie na minimálnej teplote 60°C.


10. Kedy je čas vymeniť svoj starý matrac za nový?

Podľa odporúčania lekárov, by sa mal matrac meniť každých 8-10 rokov. Je to hlavne z dôvodu, že po dlhšej dobe jeho používania sa znižujú jeho funkčné vlastnosti a vzniká nehygienické prostredie.


11. Ako sa starať o matrac?

Váš matrac je dlhodobá a návratná investícia - do kvalitnejšieho spánku a lepšieho fyzického a duševného zdravia. Preto je dôležité a nevyhnutné sa o neho správne starať, aby vám vydržal čo najdlhšie. Pozrite si naše tipy pre starostlivosť o matrace. 


12. Je lepší tvrdý alebo mäkký matrac?

To, či je lepší tvrdší alebo mäkší matrac, v prvom rade závisí od toho, aké sú vaše nároky. Niekto obľubuje spanie na mäkkom, iní na tvrdom matraci.
Správna tvrdosť matraca závisí taktiež od telesnej hmotnosti používateľa - ľudia s vyššou hmotnosťou by mali siahnuť po tvrdších matracoch. Ľudia s nižšou hmotnosťou zasa naopak, po mäkších matracoch.
Ďalším kritériom na výber správnej tvrdosti je aj spôsob, akým spíte.
Ak patríte k ľudom, ktorí väčšinu noci spia na bruchu alebo na chrbte, odporúčame vám vyberať tvrdšie matrace.
Ak patríte k ľudom, ktorí spia väčšinu času na boku, vhodnejší je pre vás mäkší matrac.
V neposlednom rade je dôležitý aj vek - pre deti a ich zdravý vývin je vhodnejší pevnejší matrac so strednou tvrdosťou, naopak starší ľudia ocenia skôr mäkšie matrace.