4.5.2022

Ktoré matrace sú pre deti najvhodnejšie?

Kvalitu spánku u detí výrazne ovplyvňuje aj výber matraca, preto by sa nemal podceňovať. Detská chrbtica sa ešte stále vyvíja a práve preto potrebuje v tomto období najmä počas spánku dostatočnú oporu.

Správnym výberom nielenže podporíte zdravý spánok a vývoj vášho dieťaťa, no zabránite aj rôznym ortopedickým problémom akým je napr. skolióza.

Výber správneho matraca pre deti

Dôležitým faktorom pre správny výber matraca je vek vášho dieťaťa – bábätká a batoľatá budú mať na spánok iné nároky než staršie alebo dospievajúce deti. Najmä pri mladších deťoch do 3 rokov všeobecne platí, že vyžadujú o niečo pevnejší matrac, ktorý im uľahčí správne dýchanie. Na každodenné spanie je pre nich príliš mäkký matrac nevhodný.

Pre staršie deti matrace vyberajte na základe ich výšky a hmotnosti, čo platí najmä u dospievajúcich. Zónové matrace a matrace z pamäťovej peny sa pre deti veľmi neodporúčajú. Z toho dôvodu je najlepšie staviť na penové a pružinové matrace s vhodnou tvrdosťou. V období detstva je pre lepšiu oporu chrbtice aj kvôli prebiehajúcej osifikácii kostí najvhodnejší stredne tvrdý matrac.

Myslite aj na životnosť matraca. Keďže je vaše dieťa ešte stále vo vývoji, namiesto prechodného sa skôr oplatí investovať do kvalitnejšieho matraca, ktorý sa čo najlepšie prispôsobí potrebám detskej chrbtice a bude vášmu dieťaťu prinášať kvalitný spánok aj 7 rokov.

Ďalším dôležitým faktorom je, aby bol matrac hypoalergénny, najmä ak vaše dieťa trpí alergiami, astmou, kožnými alebo dýchacími problémami. Samozrejmosťou by mal byť aj snímateľný poťah vhodný na pranie. Plusom je ľahko udržiavateľná nepremokavá plachta alebo chránič na matrac, ktorý predĺži jeho životnosť.

Ideálne rozmery detského matraca

Ak ste si už vybrali ten správny druh matraca pre vaše dieťa, ďalším rozhodujúcim faktorom sú jeho rozmery. Všeobecne platí, že rozmery matraca je potrebné prispôsobiť výške dieťaťa podľa tohto jednoduchého vzorca: výška + 20 cm. Viac o tom, na základe čoho je dobré vyberať veľkosť matraca, sa dozviete v tomto našom článku.

Výber postele pre rýchlo rastúce deti nebýva ľahkou úlohou. Naše detské matrace Bubaj sú svojimi vlastnosťami, tvrdosťou a kvalitou pre deti veľmi vhodné a ich rozmery sú prispôsobené aj na nastaviteľné detské postele. Všetky sú kompatibilné s detskými rastúcimi posteľami so zábranami značky IKEA, ktoré ponúkajú hneď niekoľko možností ich dĺžky a dajú sa priebežne prispôsobovať výške vášho dieťaťa. Vybrať si môžete hneď z niekoľkých variant dĺžok:

Pre detské postele IKEA s nastaviteľnou dĺžkou BUSUNGE, SUNDVIK, SLÄKT a MINNEN, pre ktoré je vhodný matrac s maximálnymi rozmermi 80 x 200 cm, máme v ponuke 3 rôzne variácie. Podľa toho, ako rýchlo práve teraz vaše dieťa rastie, si môžete vybrať detský matrac Bubaj so šírkou 80 cm a s dĺžkou 130, 165 alebo 200 cm.

Pre štandardné detské postele IKEA so zábranou KRITTER a SNIGLAR je najvhodnejší náš detský matrac Bubaj s rozmermi 70 x 160 cm.

Prečo vaše deti potrebujú kvalitný spánok?

Spánok je ako základná fyziologická potreba pre odpočinok a regeneráciu organizmu priam nevyhnutný. Nedostatok spánku má okrem zlej nálady, podráždenosti, zhoršenej pamäti a pozornosti na deti veľké množstvo negatívnych vplyvov. V prípade pravidelného a dlhodobejšieho nedostatku spánku môže byť ohrozený a spomalený aj zdravý a dôležitý vývoj mozgu dieťaťa.

Kvalitný spánok je neprerušovaný alebo čo najmenej prerušovaný (vzhľadom na vek dieťaťa). Je nevyhnutným zdrojom energie, udržiava myseľ čulú a vyrovnanú a zvyšuje mozgovú kapacitu. Výsledkom kvalitného spánku je psychická vyrovnanosť a zdravý vývoj dieťaťa.

Spánok detí sa výrazne odlišuje od spánku dospelých. Okrem toho, že ho potrebujú podstatne viac, ich spánkové cykly sú úplne odlišné – oveľa menej času spia hlbokým spánkom a ich cykly sú oveľa kratšie. Z toho dôvodu sa deti oproti dospelým v noci oveľa častejšie a ľahšie prebúdzajú. Tomuto druhu spánku by mal zodpovedať aj správny matrac.